|

6.10.2010 WROCLAW HALA STULECIA
Joe Cocker urodził się 20 maja 1944 w Sheffield w Północnej Anglii. Pierwsze kroki na scenie stawiał jako 15-latek w zespole The Cavaliers, a później dołączył do formacji Vance Arnold & The Avengers. Swój własny zespół The Grease Band założył dopiero w połowie lat 60. Wtedy Cocker został zauważony przez producenta Denny Cordella, który sprowadził grupę do Londynu i pomógł podpisać kontrakt nagraniowy. Efektem była pierwsza płyta, "With A Little Help From My Friends".
W 1969 roku Cocker wystąpił w słynnym amerykańskim programie telewizyjnym "Ed Sullivan Show", po którym posypały się propozycje koncertów w całych Stanach, między innymi zaproszenie na festiwal Woodstock, w sierpniu 1969 roku. Tam miało miejsce najsłynniejsze wykonanie utworu "With A Little Help From My Friends" Lennona i McCartneya, dzięki któremu Cocker nie tylko przeszedł do historii muzyki, ale ostatecznie podbił serca Amerykanów.
Drugi album, "Joe Cocker" w ciągu roku sprzedał się w Stanach w ilości ponad 3 milionów egzemplarzy. Niestety po okresie sukcesów nadeszły gorsze czasy - Cocker popadł w narkotyki i alkohol.
Po ośmiu latach załamania, kiedy większość branży spisała go już na straty, wokalista zmienił wytwórnię i nagrał album "A Luxury You Can Afford", który pozwolił mu wrócić na listy przebojów. Na kolejnych płytach wydanych w latach 80. znalazły się takie hity jak "Sweet Little Woman", "You Can Leave Your Hat On", czy "Unchain My Heart".
W latach 90. Joe odzyskał olbrzymią popularność, a jednocześnie sukcesy odnosiły kolejne płyty - "Night Calls", "Have A Little Faith", "Organic". Najnowsze wydawnictwo muzyka "Respect Yourself" to już 20. album w jego karierze. We wrześniu 2004 roku na rynku europejskim ukazał się kolejny album Joe Cockera, zatytułowany "Heart And Soul" a niecałe trzy lata później, w marcu 2007, artysta zaprezentował płytę "Hymn For My Soul".
|